O nas
Historia szkoły
- HISTORIA SZKOŁY OD POWSTANIA DO DNIA DZISIEJSZEGO
Historia powstania szkoły w Wydrzy ściśle związana jest z realizacją specyficznych form szkolnictwa polskiego w zaborze austriackim - prywatna szkoła zimowa. Powstała ona z inicjatywy gospodarza Jana Gila, podwójciego w gminie Grębów. Nauczycielem był miejscowy chłop – Antoni Nieradka. Nauka odbywała się w domach, od listopada do kwietnia, dzieci poznawały alfabet, uczyły się pisać i czytać.
W 1893 r. jednoklasowa szkoła ludowa została przekształcona w czteroklasową. Kierownikiem szkoły był Włodzimierz Żyga a uczyli w niej: Zofia Chojnicka, Wilhelmina Olasówna i Taras Czużak. Dzieci szkolnych zapisano 233. Około 1900 roku zorganizowano w Wydrzy szkołę publiczną z etatowym nauczycielem. W 1924 roku rozpoczęto budowę szkoły murowanej – publicznej szkoły powszechnej II stopnia.
1 września 1931 r. pracę w tutejszej szkole rozpoczęła Maria Głowacka, która w latach 1936-1972 pełniła funkcję kierownika szkoły.
12 grudnia 1952 r. oddano do użytku nowy budynek szkolny. Pod kierownictwem Marii Głowackiej pracowali tu nauczyciele: Roman Preidl, Jadwiga Marchlik, Kazimiera Stręk. Prężnie działały organizacje szkolne i młodzieżowe. Harcerze organizowali zbiórki, czytali prasę, uświetniali występami uroczystości szkolne i państwowe. Sprawność fizyczną rozwijali dzięki istniejącej sali gimnastycznej wyposażonej w pomoce dydaktyczne. Szczególną troską objęto dzieci z ubogich rodzin organizując świetlicę i dożywianie. Za jedno z najważniejszych zadań uznano czytelnictwo i istnienie biblioteki szkolnej oraz prenumerata czasopism dla dzieci.
Od 1972 r. do 1979 r. funkcję dyrektora pełnił Eugeniusz Pliszka. Dyrektor przeprowadził remont szkoły m.in. założył centralne ogrzewanie, co usprawniło życie w szkole.
Od 3 listopada 1979 r. dyrektorem szkoły została Maria Pliszka. Dyrektor Maria Pliszka była założycielką szkolnego zespołu tańca ludowego. Uczniowie prezentowali swoje umiejętności na wielu uroczystościach gminnych i wojewódzkich. W tym czasie wiele zmieniło się w naszej szkole od zewnątrz i wewnątrz. Dokonano wielu remontów budynku szkolnego, założono pracownię komputerową, unowocześniono kuchnię i jej zaplecze.Z dniem 1 września 1999 r. szkoła została zreformowaną w 6-letnią szkołą podstawową.
Od 1 września 2003 r. funkcję dyrektora szkoły sprawuje mgr Radosław Grębowiec, a placówkę przekształcono w Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Wydrzy. W 2016 r. reformą przywrócono ośmioklasową szkołę.W ciągu ostatnich lat wyremontowano salę gimnastyczną, odświeżono parkiet, doposażono plac zabaw w nowe atrakcje dla najmłodszych. W 2010 r. na terenie szkoły otworzono pierwsze w gminie wielofunkcyjne boisko sportowe „Orlik” ze sztuczną nawierzchnią, gdzie można grać w piłkę nożną, piłkę ręczną, koszykówkę oraz siatkówkę. Pracownia chemiczna i fizyczna została doposażona w pomoce dydaktyczne i modele (2021 r.). Do szkolnej szatni zakupiono kolorowe indywidualne szafki zamykane na szyfr (2020 r. i 2022 r.) W 2020 r. powstał nowy parking dla nauczycieli, pracowników i rodziców, siłowania na świeżym powietrzu, a w 2022 r. droga wewnętrzna z kostki brukowej.
Od 1 września 2020 r. wprowadzono dziennik elektroniczny, który usprawnił dokumentowanie procesu nauczania i pracę szkoły. Dziennik elektroniczny umożliwia rodzicom bieżące monitorowanie postępów dzieci, a dzieciom planowanie nauki i pracy, służy także do codziennego kontaktu nauczycieli z rodzicami.
1 września 2022 r. otworzono drugi odział przedszkolny. Dwie sale (jedna dla 3-4-latków, druga dla 5-6-latków) zostały gruntownie odnowione, odmalowane, pojawiła się nowa wykładzina, oświetlenie, rolety. Obie sale zostały wyposażone w komplety nowoczesnych kolorowych mebli, nowe pomoce dydaktyczne i zabawki. Specjalnie dla przedszkolaków powstała kolorowa łazienka przystosowana dla maluchów. Strefę dla dzieci z przedszkola oddzielono przeszkloną ścianką, pozwalającą na bezpiecznie odgrodzenie uczniów szkoły podstawowej od maluchów. Dzięki uruchomieniu drugiego oddziału przedszkolnego liczba miejsc w Przedszkolu w Wydrzy wzrosła do 50.
W ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości” doposażono szkołę w drukarkę 3D, roboty do nauki programowania oraz profesjonalny sprzęt do filmowania i robienia zdjęć.
W 2023 r. wyremontowano łazienkę dla uczniów, nauczycieli i personelu, wymieniono glazurę, kabiny, urządzenia sanitarne i oświetlenie.
Dzięki środkom pozyskanym z programu „Aktywna tablica” zakupiono nowoczesny sprzęt, we wszystkich klasach znajdują się monitory multimedialne, a dla dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego zakupiono pomoce dydaktyczne, specjalistyczne programy edukacyjne z laptopami, mikrofonami i tabletami.
W ramach rządowego programu „Posiłek w Szkole i w Domu” wyremontowano kuchnię i stołówkę szkolną, wyposażając je w najnowocześniejsze sprzęty, piec konwekcyjno-parowy, meble gastronomiczne, akcesoria kuchenne. W jadalni pojawiły się nowe kolorowe krzesła i stoliki.
W ramach programu promującego Lasy Państwowe „Klasa z drewna” pozyskano środki w wysokości 100 000,00 zł. Projekt został zrealizowany w roku szkolnym 2023/2024 na terenie ZSPiP w Wydrzy przed budynkiem szkoły, gdzie znajduje się plac zabaw dla dzieci. Teren do prowadzenia zajęć edukacyjnych oraz zajęć rekreacyjnych został przygotowany z wykorzystaniem surowca naturalnego, jakim jest drewno – zakup wiaty edukacyjnej, ławek, stołów, siedzisk, koszy, nowego placu zabaw. Zakupiono tablice edukacyjne, domki dla owadów, ul dydaktyczny, gry edukacyjne. Drewniane obiekty oraz nasadzenia różnych gatunków roślin, drzew, krzewów, bylin przyczyniają się do promowania leśnictwa oraz edukacji przyrodniczej.
Szkoła pięknie sytuowana wśród zieleni lip jest nowoczesnym budynkiem, w którym znajduje się: 6 sal lekcyjnych, 2 sale przedszkolne, sala komputerowa, biblioteka szkolna, sala gimnastyczna, świetlica oraz stołówka.
II . DZIEŃ DZISIEJSZY SZKOŁY
Uczniowie chętnie uczestniczą w życiu kulturalnym szkoły i wsi. Tradycją stały się organizowane imprezy środowiskowe z okazji Dnia Babci i Dziadka, pikniki rodzinne i jasełka. Doskonale układa się współpraca z OSP w Wydrzy i Posterunkiem Policji w Grębowie, strażacy i policjanci są częstymi gośćmi w naszej placówce, prowadzą pogadanki, warsztaty, pokazy sprzętu. Wspólnie realizujemy program profilaktyczny przeciw agresji w szkole.
Pamiętamy też o naszych przodkach i szczególną uwagę zwracamy na regionalizm. Co roku odwiedzane i sprzątane są groby żołnierskie z okresu I wojny światowej, uczniowie zapalają znicze na mogiłach, ponadto opieką objęty jest grób byłej Pani kierownik szkoły Marii Głowackiej.
W szkole udało się zorganizować uroczyste spotkanie z Janą Belanovą ze Słowacji, która na wojennym cmentarzu w Wydrzy odnalazła grób swojego przodka. Jej prapradziadek zginął w 1915 r w walkach toczonych w okolicy Wydrzy przez armię rosyjską i austro-węgierską. Zaproszony historyk – Radosław Pawłoszek w swoim wystąpieniu połączonym z prezentacją archiwalnych zdjęć ukazujących cmentarz w Wydrzy w czasie I wolny światowej, przedstawił tło historyczne i przebieg działań wojennych na terenie Grębowszczyzny.
Dzięki zajęciom dodatkowym, takim jak robotyka, kółko druku 3D, kółko fotograficzne, szachy, SKS, „Przedszkolandia.pl – Drużyna Kangura” uczniowie mogą odnaleźć swoje pasje i je rozwijać. Uczniowie przygotowywani są do udziału w konkursach, turniejach, olimpiadach, zawodach na poziomie gminnym, powiatowym oraz ogólnopolskim i odnoszą liczne sukcesy (np. Turniej Wiedzy pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym”).
Na deskach naszej sceny często gościmy aktorów i iluzjonistów. Organizujemy wycieczki do miejsc „znanych i mniej znanych”, obozy językowe „EuroWeeK, wyjazdy do kina, teatru, muzeum.
Propagujemy działalność charytatywną poprzez uświadamianie znaczenia pozytywnych więzi i relacji w rodzinie, w grupie społecznej ucząc okazywania szacunku ludziom starszym, niepełnosprawnym. Uwrażliwiamy na potrzeby innych poprzez udział w akcjach charytatywnych: „Góra Grosza”, „Paczuszka dla Maluszka”, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, „Szkoło pomóż i Ty”, pomoc dla Domu Dziecka „Podleśna Przystań” w Stalowej Woli, zbiórka baterii czy plastikowych nakrętek na rzecz chorych dzieci.
Uczymy i rozprzestrzeniamy wśród uczniów postawę ekologiczną. W ramach programu „Jestem ekoBohaterem”, członkowie samorządu stworzyli rabatę dla motyli oraz budki lęgowe dla owadów zapylających, ukwiecono parapety szkolne, zasadzono drzewka jabłoni. Uczestniczymy w sprzątaniu świata, odwiedzamy oczyszczalnię ścieków, uczymy segregacji odpadów. W ramach akcji „Sadzimy” oraz „Drzewko za makulaturę” otrzymaliśmy i posadziliśmy na terenie szkoły wiele drzew, krzewów i kwiatów, które uprzyjemnią otoczenie, a uczniów uwrażliwią na piękno środowiska naturalnego w dobie postępującej degradacji przyrody.
Szkoła jest dumą mieszkańców Wydrzy, a uczniowie godnie reprezentują ją na zewnątrz. Poprzez pracę, postawę, zaangażowanie i pomysłowość grona nauczycieli oraz pracowników stale dążymy do rozwoju naszej szkoły, a zwłaszcza dobra naszych dzieci i uczniów.